ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8750

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Premier Mateusz Morawiecki: "Ireneusz Rogowski będzie dobrym gospodarzem Stargardu"
"Myślę, że Ireneusz Rogowski będzie dobrym gospodarzem Stargardu, który połączy rozwój gospodarczy Stargardu z troską o jego obywateli" - przyznał w specjalnej rozmowie Mateusz Morawiecki, premier, Minister Rozwoju i Finansów.


Czy może Pan Premier opisać i wskazać atrakcyjność inwestycyjną podstrefy Pomorskiej SSE w Stargardzie?

 

Na atrakcyjność Stargardu, jako miejsca lokowania różnorakich przedsięwzięć biznesowych, ma wpływ wiele czynników. Wśród tych najbardziej znaczących wymieniłbym to, że gmina jest jedynym właścicielem terenów inwestycyjnych oraz fakt, że miasto ściśle współpracuje z przedsiębiorcami w zakresie szkolnictwa zawodowego. Nie bez znaczenia jest też jego lokalizacja – przecież Stargard znajduje się w niedalekiej odległości do granicy niemieckiej i blisko ważnych szlaków komunikacyjnych. Na terenie objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną inwestorzy mogą skorzystać z odpowiednich ulg i zwolnień. Na inwestycje na Terenie Parku Przemysłowego Wysokich Technologii zdecydowały się np. Bridgestone i Cargotec.

 

Trzy lata temu, Volkswagen zdecydował się wybudować fabrykę w Polsce. Do końca, na placu boju, zostały 2 lokalizacje: Stargard i Września. Decyzją polityczną ówczesnych władz, a także dużym nakładem finansowym ze strony rządu polskiego, rywalizację wygrała Września. W związku z powyższym mam pytanie, czy obecnie PAIH będzie traktować równoważnie potencjalne lokalizacje przedstawianie inwestorom?

 

Decyzja o wyborze lokalizacji dla nowej fabryki VW Craftera podejmowana była na przełomie 2013 oraz 2014 roku. Nie chciałbym odnosić się do szczegółów tego procesu,  ponieważ w nim nie uczestniczyłem. Niemniej jednak mogę zapewni, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu w równy sposób traktuje wszystkie samorządy oferujące tereny inwestycyjne. Największe projekty inwestycyjne objęte są bezpośrednim nadzorem pracowników Ministerstwa Rozwoju, co stanowi dodatkową gwarancję bezstronności osób uczestniczących w tym procesie.

 

Jakie Pan widzi szanse w zachęceniu inwestorów do zainwestowania w Stargardzie?

 

Tereny inwestycyjne w Stargardzie cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Świadczy o tym fakt, że od 2014 do 2017 roku wpłynęły 54 wstępne zapytania dotyczące możliwości ulokowania tam działalności gospodarczej. W naszej nowej polityce inwestycyjnej dążymy do tego, by takie zapytania i prezentacje ofert możliwie jak najczęściej kończyły się uruchomieniem inwestycji na terenie takich miejsc, jak Stargard. Szansą jest też usprawnienie procesu obsługi inwestorów, nie tylko tych zagranicznych, ale również rodzimych przedsiębiorstw, co wpłynie znacząco na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej całego kraju i zaktywizuje procesy rozwojowe w firmach.

 

Na koniec pytanie – wiem, że Pan spotkał się z Ireneuszem Rogowskim, kandydatem na prezydenta Stargardu. Czy uważa Pan, że Ireneusz Rogowski jest dobrym kandydatem, który będzie dbał o rozwój gospodarczy miasta?

 

Myślę, że Ireneusz Rogowski będzie dobrym gospodarzem Stargardu, który połączy rozwój gospodarczy Stargardu z troską o jego obywateli. Wiem, że ma doświadczenie samorządowe, wiedzę i umiejętności, żeby skutecznie zarządzać miastem i służyć jego mieszkańcom. Jestem przekonany, że Ireneusz Rogowski spowoduje, że w Stargardzie będą inwestować wielcy przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy.

 

Serdecznie dziękuję Panie Premierze !

    pis.stargard, md - 05.04.2017
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©