ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8415

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Michał Jach w Redzikowie: Tarcza, to nasze bezpieczeństwo !
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, szefa MON Antoniego Macierewicza, przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michała Jacha, przedstawicieli administracji USA z zastępcą sekretarza obrony Robertem Workiem odbyła się w Redzikowie uroczystość rozpoczęcia budowy bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

 – Ta instalacja nie powstałaby bez wsparcia polskiego rządu –powiedział zastępca sekretarza obrony Robert Work. – Od czasu wstąpienia do NATO Polska pozostaje wiernym sojusznikiem, na którym zawsze można polegać.


– To ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy – podkreślił przemawiający po Amerykaninie szef MON Antoni Macierewicz. – Rząd Beaty Szydło i formacja polityczna, którą reprezentuje, czekała na ten moment ponad 8 lat – dodał.

 

Przemawiając na uroczystości z okazji inauguracji budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że to ważny dzień. - To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, a więc także i wolnego świata, w tym Polski - powiedział prezydent.

 

Budowa naziemnej bazy systemu Aegis Ashore w Polsce to trzecia faza zintegrowanego amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej, znanego pod nazwą European Phased Adaptive Approach (EPAA).

 

Z chwilą osiągnięcia gotowości przez bazę Aegis Ashore w Polsce w 2018 r. NATO osiągnie pełną zdolność obrony terytoriów i ludności państw sojuszu oraz rozmieszczonych tam sił amerykańskich przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi spoza obszaru euroatlantyckiego.

 

- Budowa w Redzikowie bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu antyrakietowego w sposób zasadniczy zmienia bezpieczeństwo Polski i państw naszego regionu. Umacnia również naszą pozycję w Sojuszu Północnoatlantyckim i pokazuje, że zgodnie z prawem międzynarodowym – i oczywiście za naszą zgodą – może powstać w Polsce stała instalacja wojsk NATO – argumentuje poseł Michał Jach.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej powstanie bazy w Redzikowie jest ogromnie istotne także z innego powodu. - Pokazuje, że – zgodnie z prawem międzynarodowym i za naszą zgodą – w Polsce może powstać stała instalacja wojsk natowskich. Tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona w Rosję. Ideą jej powstania jest ochrona przed pociskami dalekiego zasięgu wystrzelonych z Bliskiego Wschodu, a konkretnie z Iranu. Rosja nie powinna się czuć zagrożona – zapewnia poseł Michał Jach.

 

Roboty budowlane mają ruszyć latem br. W Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy bazy Amerykanie szacowali na od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.

 

    pis.stargard, fot. A.Warzawa,internet - 16.05.2016
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©