ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8676

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
"Cześć i chwała bohaterom"
Z udziałem wojskowej asysty honorowej w kościele pw. św. Jana została odprawiona uroczysta msza święta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Temu wydarzeniu towarzyszyło w Stargardzie szereg innych imprez. Jedną z nich był bieg pamięci z udziałem żołnierzy i uczniów miejscowych szkół.

 

Bieg pamięci zorganizowany został w Stargardzie po raz pierwszy. Nagrody najlepszym zawodnikom wręczał między innymi starosta stargardzki Ireneusz Rogowski.

Natomiast przed tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł Michał Jach oraz przedstawiciele Wojska Polskiego. W imieniu Antoniego Jasiewicza, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Stargardzie do zebranych zwrócił się wiceprzewodniczący rady powiatu Tadeusz Sowa, który na wstępie nawiązał do roty przysięgi żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. – Spotykamy się w tym miejscu, by uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, w rocznicę brutalnego mordu członków niepodległościowego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – powiedział Tadeusz Sowa. – Za swoją heroiczną postawę zapłacili najwyższą cenę, walczyli do samego końca będąc wiernymi słowom ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. Cześć i chwała bohaterom !

 

Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta msza święta w kościele św. Jana, w której  uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych na czele z prezydentem Sławomirem Pajorem, starostą Ireneuszem Rogowskim i posłem Michałem Jachem, przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W celebrze, z uroczystą asystą wojska, wzięli ponadto udział przedstawiciele związków kombatanckich, zwierzchnicy służb mundurowych, radni miejscy i powiatowi, członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz licznie zgromadzeni wierni.


Tuż po nabożeństwie, pod tablicą poświęconą pamięci polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

Późnym wieczorem delegacja Prawa i Sprawiedliwości złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze również pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia.

Fotogaleria

    Damian Maligłówka, foto. Tadeusz Surma - 02.03.2016
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©