ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8485

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Michał Jach: "Siły zbrojne wymagają poważnej pracy"

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej był gościem redaktora Krzysztofa Grzesiowskiego w audycji "Sygnały dnia" programu pierwszego Polskiego Radia. - Siły zbrojne wymagają poważnej pracy, aby osiągnąć zdolność operacyjną, która gwarantowałaby nienaruszalność polskich granic – powiedział na antenie przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Poseł Michał Jach w trakcie audycji przyznał, że polska armia jest zdecydowanie za mała, a proces zwiększenia jej liczebności jest skomplikowany i wymaga szczegółowego rozpracowania. - Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o kwestię koszar i wyposażenia żołnierzy - wyjaśniał poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Mówi się, że 10 tysięcy żołnierzy to 300-500 milionów złotych rocznie. To są bardzo poważne kwoty.

 

Zdaniem Michała Jacha nie będzie problemu z chętnymi do pracy w wojsku. - Zawód żołnierza jest w tej chwili tak atrakcyjny, że na każde wolne miejsce szeregowego zawodowego jest co najmniej 20 chętnych – przekonywał Michał  Jach dodając, że wkrótce zostanie także zmieniona zasada, iż szeregowy zawodowy może służyć tylko 12 lat.

 

Natomiast odnosząc się do zapowiadanego przez polskie władze powstania Obrony Terytorialnej, Michał Jach mówił, że jest to jeden z filarów bezpieczeństwa narodowego. - To jest sprawa kluczowa. Bez Obrony Terytorialnej polskie bezpieczeństwo jest znacząco obniżone. Minister Antoni Macierewicz jest zdeterminowany w bardzo szybkim tempie odbudować Obronę Terytorialną – zaznaczył na antenie poseł Michał Jach.

 

Michał Jach mówił także o przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii. - Wszystko wskazuje na to, że przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy będzie unieważniony, a w konsekwencji – powtórzony – przyznał polityk PiS. - Musimy podjąć decyzję szybko, bo polskie siły zbrojne potrzebują sprzętu.
 

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej problemem w przypadku przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy było to, że ministerstwo mówiło wielokrotnie, że siły zbrojne otrzymają najlepszy śmigłowiec, jaki można kupić na rynku, a później okazało się, że wybrano jeden, bo pozostałe z powodów formalnych zostały wykluczone z przetargu. -  Nie stan i nie warunki operacyjno-techniczne sprzętu zadecydowały, tylko kwestie formalne. Tak być nie może. Wchodzi tu jeszcze kwestia udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w tym przetargu. Ta oferta była najgorsza pod tym względem – argumentował poseł Michał Jach.

    Oprac. Damian Maligłówka, foto.W.Kusiński/Polskie Radio - 25.11.2015
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©