ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8787

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Jach, Gowin i Macierewicz debatowali o polskim przemyśle obronnym
Poseł Michał Jach wziął udział w debacie zorganizowanej przez Gazetą Polską na temat odbudowy polskiego przemysłu obronnego. Oprócz Michała Jacha w gronie panelistów znaleźli się między innymi Jarosław Gowin oraz były wiceminister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Głównym motywem debaty był rządowy program restrukturyzacji polskiej armii, na który w latach 2013 – 2022 zostanie wydane 130 mld złotych oraz zagadnienia dotyczące właściwego spożytkowania środków finansowych.Debatę ekspercką rozpoczął poseł Michał Jach, który już na samym wstępie przyznał, że jego dotychczasowe doświadczenie w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych nie napawają optymizmem. - W polskich siłach zbrojnych zaopatrywaniem w sprzęt zajmują się dwa, często konkurujące inspektoraty. Oprócz tego istnieją inne instytucje mające w swoich kompetencjach zaopatrzenie. Wszystkie instytucje zajmujące się zaopatrzeniem wojska zatrudniają około 600 - 800 pracowników. Moim zdaniem polski system zaopatrzenia jest dysfunkcyjny - powiedział poseł Michał Jach.

Poseł ze Stargardu podkreślił, że istnieje potrzeba stworzenia instytucji – Agencji ds. Uzbrojenia, zajmującej się pozyskiwaniem uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych. – Szczególnie istotne jest położenie nacisku na współpracę Agencji przede wszystkim z polskim przemysłem zbrojeniowym – podkreślił Michał Jach.

Jarosław Gowin argumentując koncepcję posła Michała Jacha w sprawie powołania Agencji ds. Uzbrojenia dodał, że pozwoli to na przyspieszenie przetargów zbrojeniowych oraz na wyeliminowanie rozmaitego rodzaju słabości tych przetargów.

Natomiast Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na korupcyjne problemy przy przetargach zbrojeniowych. - Tu jest duże pole do zadań dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego - zaznaczył wiceprezes PiS.  – Jednak  prawdziwym sprawdzianem komu zależy na polskim przemyśle zbrojeniowym jest kierunek wydawania pieniędzy. PiS na pewno skieruje strumień pieniędzy do polskich firm - stwierdził na koniec Macierewicz.

W czasie debaty  Jarosław Gowin zaapelował też do rządu o niepodejmowanie już wiążących decyzji ws. przetargów zbrojeniowych.W debacie oprócz posłów Michała Jacha, Jarosława Gowina oraz Antoniego Macierewicza udział wzięli Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i Krzysztof Krystowski, dyrektor zarządzający PZL Świdnik.
 
    Damian Maligłówka - 15.10.2015
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©