ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8627

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
35. rocznica Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

Przed bramą stoczni szczecińskiej odbyły się uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

W obchodach uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych Garnizonu Szczecin, a także liczne delegacje związków zawodowych.Na wstępie obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP Andrzej Duda przyjął od pełniącego obowiązki dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmunda Andrzejczaka meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości, dokonał przeglądu kompanii honorowej, oddał pokłon przed tablicą poległych w grudniu 1970 r. i honory sztandarom organizacji pozarządowych, a następnie powitał zaproszonych gości.


Jako pierwszy przemówienie wygłosił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, a po nim prezydent RP Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się do znaczenia obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, ważnego wydarzenia nie tylko dla stoczniowców, ale całego społeczeństwa. - Dziękuję wszystkim stoczniowcom, którzy pamiętają tamten dzień w 70-tym roku. Straszny, ale jednocześnie ten, który prowadził nas wszystkich później do wolności - powiedział prezydent RP Andrzej Duda. - Dzisiaj stoimy przed Stocznią w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych, jakże ważnych i przełomowych. Bo wtedy nie tylko zrozumieli moi rodacy, że są wspólnotą, ale wtedy też zrozumieli, że wspólnota może zwyciężyć.


Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy było co chwila przerywane burzą oklasków. Prezydent Andrzej Duda mówił też o potrzebie odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego i nawiązał do niedawnej wizyty w Niemczech, gdzie spotkał się z prezydentem Joachimem Gauckiem. Prezydent Andrzej Duda stwierdził w trakcie tej rozmowy, że w ciągu ostatnich 25 lat Polska bardzo się zmieniła i stała się nowocześniejsza. - Jest tylko jeden w tym wszystkim problem. I mówię – panie prezydencie, tak, i sądzę, że ludzie dlatego mnie wybrali, bo głośno powiedziałem i nazwałem sprawy po imieniu – relacjonował kulisy rozmowy prezydent Andrzej Duda. - Niestety Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo.


Prezydent przyznał, że w Polsce jest nadal bardzo wielu ludzi, którzy tego powiewu wolności, nowoczesności, zasobności i poprawy jakości życia nie odczuli w takim stopniu, jak się spodziewali, czy w takim stopniu, jak udało się to innym, niestety nielicznym. Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta msza święta w intencji ludzi pracy przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

O godzinie 12:00 na minutę zawyła portowa syrena, po czym poszczególne delegacje na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą złożyły wieńce i wiązanki pod tablicą poległych w grudniu 1970 r. Poseł Michał Jach złożył wiązankę wspólnie z delegacją innych posłów Prawa i Sprawiedliwości Pomorza Zachodniego oraz kandydatką PiS na urząd premiera Beatą Szydło.


Na uroczystości przed bramą stoczni wybrało się ze Stargardu kilkudziesięciu członków i sympatyków PiS. Część z nich po zakończonych uroczystościach pojechała „Szydłobusem” na dożynki w Pyrzycach.
          


FOTOGALERIA

    Oprac. Damian Maligłówka, foto. Tadeusz Surma - 02.09.2015
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©