ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8728

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Poseł wspiera związkowców w walce z marginalizacją województwa
Poseł Michał Jach gościł w swoim biurze przedstawicieli stargardzkich struktur NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Przewodniczący oddziału terenowego Stanisław Anasiński wręczył parlamentarzyście petycję skierowaną do premier Ewy Kopacz, w której zawarto liczne postulaty dotyczące rozwiązania ważnych problemów o zasięgu krajowym i regionalnym.

W spotkaniu z posłem Michałem Jachem uczestniczyli między innymi Józef Stachowiak, przewodniczący Komisji Zakładowej MOPS i radny powiatowy PiS, Aleksandra Olejnik - przedstawicielka zarządu regionu NSZZ Solidarność oraz Dariusz Rataj.
 

- Nasza aktywność społeczna wynika z naszych starań i ambicji o to, by Pomorze Zachodnie było nowoczesnym regionem, sprawnym województwem o prężnej i dynamicznej gospodarce – przyznają związkowcy. – Chcielibyśmy widzieć Polskę jako państwo przyjazne i wspierające nas w dążeniu do tego celu. Od wielu lat walczymy z postępującą degradacją i marginalizacją Pomorza Zachodniego. Dlatego sprzeciwiamy się wyprowadzaniu do innych części kraju siedzib i zarządów dużych firm i zakładów, pozbawiających nasze województwo zarówno miejsc pracy, jak i podatków zasilających budżety miast i gmin naszego regionu.
 

W wystosowanej do premier petycji związkowcy Solidarności żądają między innymi szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej i wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy, niezależnie do formy zatrudnienia. Poza tym związkowcy domagają się odmrożenia podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W sferze gospodarki związkowcy żądają podjęcia stanowczych kroków odnośnie rewitalizacji przemysłu stoczniowego, pozostawienia na Pomorzu Zachodnim zarządów oddziałów Poczty Polskiej oraz spółek PKP, gwarancji inwestycji, zapewniających dalsze funkcjonowanie Zespołu Elektrowni Dolna Odra, czy też wstrzymania prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
 

- Degradacja naszego regionu i likwidacja miejsc pracy, a także dużych zakładów produkcyjnych, może być przez nas traktowana jako czynnik sprzyjający konkurencyjności dla naszych sąsiadów zza Odry. Nie chcemy być w niedalekiej przyszłości jedynie zielonymi płucami dla Berlina – argumentują związkowcy.
 

– Od samego początku, jako posłowie opozycji, krytykujemy poczynania rządu jeśli chodzi o marginalizację naszego województwa, przesuwania na boczny tor lub odsuwania w czasie ważnych i kluczowych inwestycji dla regionu. Niestety obawiam się, że polityka obecnego rządu w tej sprawie raczej się nie zmieni, gdyż wszelkie postulaty społeczne, tysiące podpisów pod wnioskami o referenda wędrują po prostu do niszczarki. Dlatego też w pełni podzielam wszystkie argumenty w przedstawionym piśmie – powiedział związkowcom poseł na Sejm RP Michał Jach, zapowiadając złożenie kolejnych interpelacji w tym temacie.
    md - 19.03.2015
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©