ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8263

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
"Nie o taką Polskę walczyliśmy"

34. rocznica Porozumień Sierpniowych w Szczecine rozpoczęła się pod pomnikiem Anioła Wolności, gdzie złożono kwiaty i uczczono pamięć o wszystkich uczestnikach strajku. Natomiast w samo południe syreny zawyły przed bramą stoczni szczecińskiej. Również tam, przed tablicą upamiętniającą poległych w trakcie wydarzeń grudniowych w 1970 roku, złożono kwiaty i wieńce.

 

W imieniu stargardzkiego posła Prawa i Sprawiedliwości posła Michała Jacha, kwiaty złożył dyrektor biura Tadeusz Sowa. Natomiast podregion stargardzki reprezentował jego przewodniczący Stanisław Anasiński oraz Józef Stachowiak i Grzegorz Dulaj.


Rocznica Porozumień Sierpniowych była okazją do uczczenia wszystkich uczestników i bohaterów tamtych wydarzeń, zadumy, a często gorzkich refleksji ze strony przemawiających.

 

W sierpniu 1980 r. w Szczecinie komisja rządowa i przedstawiciele międzyzakładowych komitetów strajkowych podpisali porozumienia, na mocy których władze PRL zobowiązały się do realizacji 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych.

 

Jednym z najważniejszych postulatów było wówczas hasło „godnej pracy i płacy”. – To hasło jest wciąć aktualne po dzień dzisiejszy – przyznaje działacz Solidarności i radny powiatowy PiS ze Stargardu Józef Stachowiak. – Dziś szukając własnego szczęścia, pracy i godnego traktowania musimy wyjeżdżać za granicę. Dlatego popieram swoich kolegów i jestem smutny zaistniałym faktem, że nie o taką Polskę wtedy walczyliśmy.


    Damian Maligłówka - 04.09.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©