ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8756

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Poseł debatował o "strategii odstraszania"

- Zdajemy sobie dobrze sprawę, że należy poszukiwać takich możliwości, aby Polskie Siły Zbrojne w starciu z dużo silniejszym przeciwnikiem, mogły go skutecznie odstraszyć i zniechęcić przed wywołaniem wojny. I taką właśnie ważną strategią jest „strategia odstraszania” – powiedział na wstępie posiedzenia poseł Michał Jach.


Głównym gościem spotkania był generał dywizji Anatol Wojtan, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego, który w trakcie swojej prezentacji potwierdził słowa przewodniczącego Michała Jacha.


– Polska potrzebuje skutecznego i wiarygodnego systemu odstraszania obronnego, ażeby przekonać potencjalnego przeciwnika, że wojna z Polską to zamiar niebezpieczny i nieopłacalny – oznajmił gen. Anatol Wojtan.


Według przyjętego przez zespół stanowiska, aby osiągnąć ten cel, Polska musi posiadać narzędzia walki ofensywnej. Nowoczesne technologie doprowadziły już rozwój uzbrojenia klasycznego do poziomu, który jest w stanie zagrozić ważnej strategicznie, a także propagandowo, infrastrukturze krytycznej nawet na terytorium agresora.
 

„Rosja czasu Putina swoimi działaniami wobec sąsiadów udowadnia, że usiłuje odbudować swoją pozycję mocarstwową, dążąc do podporządkowania sobie państwa byłego bloku sowieckiego – czytamy w przyjętym przez zespół stanowisku. - Obecna sytuacja, jaka powstała w ostatnich miesiącach na Ukrainie, unaoczniła specjalistom od bezpieczeństwa narodowego, a także wszystkim obywatelom zainteresowanym przyszłością i suwerennością państwa, konieczność nowego spojrzenia na kwestię zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju”.

Zdaniem członków zespołu poza zagrożeniami militarnymi, asymetrycznymi, mamy aktualnie do czynienia z potencjalnym zagrożeniem hybrydowym, które wymaga nowatorskiego podejścia do strategii bezpieczeństwa narodowego. - "Przed organami państwowymi odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa stanęło zadanie przygotowania się na taką ewentualność" – czytamy w podsumowaniu stanowiska, które zostało bezpośrednio skierowane do Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka.
    Damian Maligłówka - 04.06.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©