ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8792

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Przede wszystkim ulżyć mieszkańcom!
Zdaniem parlamentarzystów i radnych sejmiku wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości, wpisanie norki na listę gatunków inwazyjnych sprawi, że przez zaostrzone przepisy proceduralne, związane przede wszystkim z wydawaniem pozwoleń na budowę ferm, takie hodowle staną się przede wszystkim mniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.


- Norki amerykańskie powinny być hodowane w warunkach, jakie obowiązują w innych krajach europejskich. – mówi poseł Michał Jach.
- Fermy w Polsce powstają przy praktycznie minimalnym nakładzie kosztów. Jednym z takich przykładów jest choćby Rościn w powiecie myśliborskim, gdzie fermę norek zlokalizowano w samym środku wsi.
 

Poseł Michał Jach już wcześniej wystosował w tej sprawie interpelację do prezesa Rady Ministrów. Jak się okazuje, norka amerykańska w chwili obecnej nie figuruje w załączniku do rozporządzenia ministra środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom. Stanowisko rządu dotyczące zasadności umieszczenia norki na ww. liście nie jest jednomyślne. Z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska wynika, że resort widzi jednak zasadność wpisania na nią norki amerykańskiej, jako gatunku o cechach inwazyjnych i planuje nowelizację przedmiotowego aktu prawnego.

    Damian Maligłówka, fot. Tadeusz Surma - 10.03.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©