ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8411

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Szybka reakcja posła. To kawał dobrej roboty!

Na posiedzenie przybyli również członkowie zespołu ds. przemysłu obronnego, przedstawiciele Komisji Obrony Narodowej, piloci na czele z generałem brygady Tomaszem Drewniakiem, dyrektorzy Wojskowych Zakładów Lotniczych Dariusz Sokólski i Jan Piotrowski oraz zastępca dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. Andrzej Żyluk. W debacie uczestniczył również dyrektor biura posła Michała Jacha Tadeusz Sowa.

           

Według posła Michała Jacha za dalszą eksploatacją samolotu Su-22 przemawiają przede wszystkim jego walory techniczno-bojowe, ekonomiczne, a w konsekwencji też i społeczne. - Koszty przedłużenia eksploatacji Su-22 są niewspółmiernie niższe niż nabycie nowego sprzętu – uważa poseł Michał Jach. -  Zakup samych samolotów to nie wszystko, to jeszcze koszt szkolenia pilotów, personelu naziemnego, wyposażenia w nowe uzbrojenie, zaplecze techniczne, a przede wszystkim czas potrzebny na takie zmiany. Po prostu nie można tego zrobić z dnia na dzień. Co prawda w planach MON jest zakup samolotów piątej generacji, ale dopiero około roku 2022.

 

Na początku 2000 roku została przeprowadzona modernizacja samolotu Su-22, dostosowująca je do standardów NATO. Zdaniem stargardzkiego parlamentarzysty wszystko więc przemawia za wydłużeniem ich eksploatacji.

Również przedstawiciele Wojskowych Zakładów Lotniczych zgodnie podkreślili, że Su-22 należy pozostawić na wyposażeniu na kolejne 10 lat.

 

- W przypadku podjęcia innych kroków pozbawionych pracy zostałoby łącznie około 4 tys. osób w Świdwinie, zakładach lotniczych oraz w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych – potwierdza Tadeusz Sowa, który śledził z uwagą debatę zespołu parlamentarnego.

 

Cała sprawa została przedstawiona posłowi Michałowi Jachowi tuż po zakończonych obchodach święta 1. Klucza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. - Od razu wiedziałem, że muszę szybko zadziałać, bo tak naprawdę czasu zostało niewiele – nie ukrywa poseł Michał Jach. -  Na szczęście udało się w porę zareagować.

 

Przedstawiciele dowództwa Wojsk Lotniczych oraz zakładów zbrojeniowych pogratulowali i podziękowali posłowi Michałowi Jachowi za podjęcie inicjatywy i skuteczne działanie. - To kawał dobrej roboty – przyznał prof. dr. hab. Andrzej Żyluk, przedstawiciel Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.
    md, Tadeusz Sowa - 25.02.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©