ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8790

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Bedą protestować aż do skutku
 

Zdaniem rolników Agencja Nieruchomości Rolnych w dalszym ciągu unika organizacji przetargów ofert pisemnych, które w obecnych uwarunkowaniach prawnych mogą być skutecznym instrumentem poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych rolników.

Protestujący uważają też, że w dalszym ciągu dzierżawa nie jest pełnoprawną formą gospodarowania gruntami, a od dwóch lat spada poziom dopłat bezpośrednich. Jednocześnie, co podkreślają, pogarsza się opłacalność produkcji rolnej, zaś istniejące przepisy uniemożliwiają tworzenie nowych gospodarstw.
 

Prosto z Wałów Chrobrego grupa rolników na czele z przewodniczącym Komitetu Protestacyjnego Rolników Edwardem Kosmalem oraz posłem PiS Michałem Jachem udała się do siedziby ANR.
 

Protestujący poprosili o asystę posła Michała Jacha, aby móc bezpośrednio przekazać swoją petycję na ręce prezesa agencji Leszka Świętochowskiego. W specjalnym liście, adresowanym również do ministra rolnictwa, Komitet Protestacyjny Rolników po raz kolejny domagał się realizacji przez ANR zadań wynikających z polityki państwa, a w szczególności w zakresie przeciwdziałania nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych. - Zdecydowanie protestujemy przeciw sporządzeniu przez Agencję projektu rocznego planu finansowego Zasobu Własności Rolnej Skarbu państwa na rok 2014, który zakłada przychody ze sprzedaży mienia Zasobu w wysokości 3 362 200 tys. złotych – czytamy między innymi w petycji. - Jego realizacja oznacza dalszą intensyfikację wyprzedaży ziemi rolniczej. Niestety, jej nabywcami nie będą polscy rolnicy. Przeraża nas fakt, że pan i pracownicy mają tego pełną świadomość, a mimo to realizują ten niecny proceder z wielką gorliwością.
 

Zachodniopomorscy rolnicy protestują też przeciwko unieważnieniu przetargów ograniczonych wygranych przez właścicieli gospodarstw rodzinnych, w których komisje przetargowe wyeliminowały osoby uznawane za słupy. Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa zachodniopomorskiego podziękował posłowi Michałowi Jachowi za wsparcie i pomoc w proteście. Rolnicy zapowiadają, że to nie koniec ich protestów i nadal będą domagać się realizacji wszystkich postulatów dotyczących sprzedaży państwowej ziemi, zawartych w specjalnym porozumieniu między organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa.

    Damian Maligłówka, fot. Tadeusz Sowa - 20.01.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©