ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8422

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Tablica poświęcona. Arcybiskup podziękował Stargardowi.

W uroczystej celebrze udział wzięła kompania honorowa wojska, poczty sztandarowe, orkiestra i chór Echo Arioso, kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz na czele z prezydentem i starostą, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Masłowski, a także parlamentarzyści poseł Michał Jach i Leszek Dobrzyński. Nie zabrakło również radnych i członków Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatyków Klubu Gazety Polskiej.

Metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga w trakcie homilii zwrócił szczególną uwagę na trzy ważne słowa – klucze, jakimi są Bóg, honor i ojczyzna. - Te trzy krótkie, ale jakże ważne słowa pochodzą od Boga i są dzięki Bogu – podkreślił metropolita. - Honor to dobro, które w imię Boga trzeba pomnażać, ojczyzna zaś to ojciec i matka, to miłość i święty dar z Bożej ręki.


W dalszej części kazania arcybiskup nawiązał do tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. - Wtedy w szczecińskiej katedrze były zaplanowane rano święcenia kapłańskie – wspomniał kapłan. - Przed rozpoczęciem mszy dowiedziałem się o katastrofie, później że wszyscy zginęli. Posmutniałem bardzo, serce się ścisnęło i pomyślałem sobie – a jednak...Dziś po prawie czterech latach wyjaśniania tej tragedii faktów nadal nie ma, ale naród ma prawo wiedzieć i wciąż pytać o nie głośno. Jednak cokolwiek będzie wyjaśnione, dopowiedziane to zawsze gdzieś pozostanie pewna tajemnica. I tylko honor może dać taką siłę, aby tą tajemnicę udźwignąć.


Arcybiskup szczecińsko-kamieński podziękował inicjatorom budowy tablicy oraz lokalnym władzom, podkreślając że w Stargardzie słowo i imię Polska wypowiadane jest bardzo szczególnie i podniośle. - Ten pomnik to kolejna ważna próba, aby tajemnica przestała być tajemnicą, żeby pamiętać skutecznie – dodał arcybiskup Andrzej Dzięga.


Po zakończonej mszy świętej dalsze uroczystości przeniosły się na ulicę Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Po krótkiej modlitwie za dusze ofiar katastrofy, pomordowanych na Wschodzie, w Katyniu oraz innych miejscach kaźni, arcybiskup-metropolita dokonał poświęcenia tablicy. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki i znicze. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem Roty.

 


    Damian Maligłówka, fot. Tadeusz Surma - 19.01.2014
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©