ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8476

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
" To przykra informacja. Będziemy gorzej traktowani"
Poseł Michał Jach wziął udział w uroczystościach, związanych z 91. rocznicą rejestracji Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Gościem honorowym obchodów był biskup pomocniczy Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej Paweł Cieślik, który sprawował uroczystą mszę świętą w berlińskiej bazylice. W trakcie celebry modlono się za żyjących i zmarłych członków ZPwN ze wszystkich istniejących oddziałów.

Po mszy świętej złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Gedenkstätte Plötzensee, aby oddać cześć wszystkim Polakom, zamordowanym bestialsko przez nazistów, w znajdującym się nieopodal więzieniu.
- Niestety, podczas obchodów dotarła do nas przykra informacja, że w nowej umowie koalicyjnej niemieckiego rządu zawarto zapis o niesieniu pomocy jedynie czterem mniejszościom. Wśród tych mniejszości nie ma naszej Polonii – przyznaje z ubolewaniem poseł Michał Jach. - Zdaniem stargardzkiego parlamentarzysty, Polacy mieszkający w Niemczech wciąż będą gorzej traktowani, niż Niemcy mieszkający w Polsce.

Poseł Michał Jach zapowiedział jednak, że już niebawem ma powstać w Sejmie parlamentarny zespół ds. polskiej mniejszości w Niemczech, który zajmie się nie tylko tym problemem. Na jego czele ma stanąć posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska – Mielewczyk. – Będziemy dążyć do uznania Polonii w Niemczech za mniejszość narodową, ale też domagać się zwrotu zagrabionego przez hitlerowców mienia Związku Polaków w Niemczech – dodaje poseł Michał Jach.

    Damian Maligłówka, fot. Waldemar Maszewski - 04.12.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©