ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8269

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Trzeba zmniejszyć te stawki!

Przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem nowelizacji ustawy zajęli się już posłowie sejmowej Komisji Infrastruktury. Zmiany w ustawie uzasadniał poseł Michał Jach. Od siedmiu lat w Szczecinie i Świnoujściu firmy za użytkowanie wieczyste płacą dziesięć razy więcej niż w portach Trójmiasta.

 

Zróżnicowanie stawek wynika z nieprecyzyjnego zapisu rozporządzenia rady ministrów w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo – obronnym. Posłowie PiS, prezydenci Świnoujścia oraz Szczecina nie mają wątpliwości, że aby zmniejszyć stawki, trzeba uregulować to ustawą.
 

Zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadza jednolitą stawkę 0,3% za użytkowanie wieczyste na terenach portowych. - Ostatnio opublikowano kolejny projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który w założeniu miał rozwiązać problem braku prawnej możliwości naliczania 0,3% stawki za użytkowanie wieczyste na terenach portowych – czytamy w projekcie ustawy. - Projektowane przepisy rozporządzenia określając „rodzaje nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa” nadal nie rozwiązują tego problemu, i nie dają de facto możliwości naliczania za użytkowanie wieczyste na terenach portowych wysokości 0, 3% stawki. Rozporządzenie nie umożliwia automatycznie zmiany stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości. Stanowi ono tylko podstawę do oddania nieruchomości na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, które to oddanie następuje w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a użytkownikiem wieczystym. Takie rozwiązanie wydaje się nie być wystarczające.
 

- Dopiero, gdy zmienione przepisy wejdą w życie, spółki ze Szczecina i Świnoujścia będą płacić za wieczyste użytkowanie gruntów tyle ile firmy z Trójmiasta – przyznaje poseł Michał Jach, który ma nadzieję, że projekt ustawy zostanie poparty przez wszystkich zachodniopomorskich parlamentarzystów

    md - 18.11.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©