ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8794

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Rada jednomyślna. Będą egzaminy w Stargardzie?

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość przedłożył Radzie Miejskiej stanowisko, dotyczące wskazania Stargardu, jako miejsca przeprowadzania egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. – Cieszę się, że wszyscy radni bez względu na przynależność partyjną, wsparli ten pomysł – przyznaje inicjatorka uchwały radna Monika Kieliszak.


Rada Miejska w przyjętej uchwale wylicza wiele zalet w przeprowadzaniu egzaminu na prawo jazdy w Stargardzie. Chodzi tu przede wszystkim o względy ekonomiczne i społeczne. - Szkolenie kandydata na kierowcę nie byłoby krępowane obowiązkowymi wyjazdami do miast, w których aktualnie przeprowadzane są egzaminy, co pozytywnie wpłynęłoby na konkurencyjność firm oferujących kursy – czytamy w projekcie uchwały. - Znacznie obniżyłyby się koszty dojazdu kursanta na egzamin oraz czas konieczny na załatwienie wszelkich formalności w biurze Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.


W dalszej części uchwały padają także inne argumenty, przemawiające za stworzeniem w Stargardzie punktu egzaminacyjnego. - Wyjazdy szkoleniowe do miasta egzaminowania trwają od 4 do 5 godzin, co wymaga często wygospodarowania dodatkowego czasu przez uczestników szkolenia, kosztem obowiązków szkolnych, zawodowych, czy też rodzinnych. Zatem w przypadku egzaminów w Stargardzie problem ten zostałby w dużym stopniu ograniczony – przekonuje radna Monika Kieliszak.

Poza tym, zdaniem inicjatorów uchwały, znacznie obniżyłyby się koszty, które w związku z koniecznością dojazdu do miast egzaminowania, ponoszą lokalne ośrodki szkolenia kierowców. – To wszystko ma również wpływ na cenę kursu, a przez to na jego dostępność – czytamy w projekcie uchwały.

- Wiem, że pomysł ten cieszy się dużym poparciem mieszkańców Stargardu i powiatu stargardzkiego, przede wszystkim osób młodych, które w niedalekiej przyszłości będą chciały uzyskać prawo jazdy, ale też i samych właścicieli szkół nauki jazdy – nie ukrywa radna PiS Monika Kieliszak. – Oczywiście padają też argumenty przeciw, głównie ze strony przedstawicieli szczecińskiego WORD –u, ale to akurat zrozumiałe. Ośrodek straciłby wówczas monopol na egzaminowanie w naszym regionie, a w konsekwencji zmniejszyłby swoje wpływy do budżetu.

Radna Monika Kieliszak odpiera też inne zarzuty. – Usłyszałam, że Stargard zostanie zakorkowany, ale przecież korki są wszędzie i na pewno nie jest to problem tylko naszego miasta. Nie ma w Stargardzie tramwajów, ale tramwaje nie jeżdżą też w Pile, gdzie prowadzone są egzaminy. Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby było wygodniej, taniej i szybciej. Dziś na egzamin trzeba czekać kilka tygodni. To bywa dla wielu osób uciążliwe i stresujące.

O lokalizacji nowych oddziałów WORD-ów będą decydować w ostateczności marszałkowie województw.

    md - 12.09.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©