ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8391

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Stargard pamiętał o powstańcach

Mszą w intencji bohaterów, poległych żołnierzy podziemia oraz tragicznie zmarłej ludności cywilnej, rozpoczęto w Stargardzie oficjalne obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sprawowana w kościele p.w. św. Ducha msza w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego zgromadziła kilkuset wiernych. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz zarówno miejskich, jak i powiatowych, kombatantów i weteranów wojennych. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali poseł na Sejm Michał Jach, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Masłowski, radny Zdzisław Wilk, członek zarządu powiatu Ireneusz Rogowski

oraz pozostali przedstawiciele trzech komitetów miejskich.
W czasie kazania ksiądz proboszcz Robert Śnieg wspomniał wydarzenia sprzed 69 lat, heroiczną postawę żołnierzy Armii Krajowej oraz ludności cywilnej, ich wielki patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny, za którą wielu poniosło wręcz męczeńską śmierć.

Po uroczystej celebrze poszczególne delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia.Chwilę później, punktualnie o godzinie 17, w całym mieście zawyły syreny.

Dalsze uroczystości rocznicowe przeniosły się do Domu Kultury Kolejarza. Poseł Michał Jach, radni Wiesław Masłowski i Zdzisław Wilk w drodze na koncert chóru Cantore Gospel rozdawali przechodniom ulotki związane z Powstaniem Warszawskim.

- To bardzo ważne wydarzenie na kartach historii naszego kraju – przyznaje poseł Michał Jach. - Dlatego musimy o nim pamiętać zarówno przez modlitwę, symboliczne znicze i wieńce, ale także poprzez radosną piosenkę. To przecież ona towarzyszyła powstańcom w czasie ich walki, dodawała otuchy i nadziei na wolną i niepodległą Polskę.
I właśnie taki był koncert w wykonaniu chóru Cantore Gospel. Zaduma i wzruszenie mieszały się z radością i wesołym śpiewem. Ponad 40 minutowy koncert, z inicjatywy stargardzkiej młodzieży, został przez publiczność przyjęty bardzo ciepło. Przebrana w żołnierskie stroje młodzież i dzieci, emitowany w tle film o powstaniu, wyjątkowa aranżacja utworów, zrobiły bardzo duże wrażenie i zakończyły się gromkimi brawami.

Zwieńczeniem obchodów było spotkanie z historykiem i publicystą Jerzym Robertem Nowakiem, zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Stargardzie.
                                                                        
                                                              FOTORELACJA TADEUSZA SURMY                     

    Damian Maligłówka, fot. Tadeusz Surma - 02.08.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©