ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8453

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
" Zabrakło decyzyjnych osób. A to poważna sprawy! "

- Ubolewam nad faktem, że problemy polskiego morza, gospodarki morskiej i przemysłu są w zasadzie niezauważalne przez ekipę rządzącą. Debata po ostatnim I Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie praktycznie zakończyła się bez jasnych i stanowczych deklaracji. Zabrakło konkretów – przyznał poseł Michał Jach po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu Gospodarki Morskiej w Sejmie.

 

10 lipca w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się spotkanie parlamentarnego zespołu ds. gospodarki morskiej i podkomisji stałej ds. transportu lotniczego i gospodarki morskiej. Spotkanie zostało poświęcone I Międzynarodowemu Kongresowi Morskiemu, który w połowie czerwca odbył się w Szczecinie.

Na spotkaniu przedstawiono podsumowania i tezy będące rezultatem trzydniowych obrad w Szczecinie.
Jednym z głównych zamierzeń Międzynarodowego Kongresu Morskiego było pokazanie, iż gospodarka morska to nie tylko stocznie, porty i armatorzy lecz także rybołówstwo, przetwórstwo rybne, ochrona środowiska czy prawo morskie. Ponadto wśród końcowych wniosków znalazły się takie opinie, że szansą dla naszego regionu jest zbudowanie silnego klastra gospodarki morskiej, poprzez zespolenie firm w jedną grupę z silnym lobby. Zapleczem naukowym mogłaby być postulowana przez Akademię Morską - dolina morska - na wzór amerykańskiej doliny krzemowej. Na kongresie w Szczecinie poruszono też trudne tematy związane z dyrektywą siarkową, która ma obowiązywać za dwa lata na Bałtyku i Morzu Północnym oraz przyszłością przemysłu stoczniowego. Te i jeszcze inne uwagi na temat aktualnych problemów polskiej gospodarki morskiej były omawiane 10 lipca w Sejmie.


Na spotkaniu wśród setki zaproszonych gości znaleźli się zachodniopomorscy parlamentarzyści z posłem Michałem Jachem, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Szynkarek, a także prezes Północnej Izby Gospodarczej Dariusz Więcaszek.

Jednak to właśnie poseł Michał Jach jako jedyny zwrócił uwagę na fakt, że obecny rząd niedostateczną wagę przywiązuje do gospodarki morskiej, a dowodem tego jest brak decyzyjnych osób na obecnym posiedzeniu zespołu parlamentarnego ds. gospodarki morskiej oraz podkomisji stałej ds. transportu lotniczego i gospodarki morskiej. Poseł Michał Jach podkreślił, że aktualnie sprawy gospodarki morskiej rozproszone są w kilku ministerstwach, istnieje więc potrzeba reaktywacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej.- Prawo i Sprawiedliwość poważnie traktuje sprawy morza i gospodarki morskiej – mówi poseł Michał Jach. – Dlatego też po objęciu władzy natychmiast powołamy Ministerstwo Gospodarki Morskiej, które kompleksowo zajmie się sprawami morza oraz zadba o interesy polskich rybaków i naszego rybołówstwa. 

    Damian Maligłówka, fot. www.kongresmorski.pl - 12.07.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©