ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8673

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Poznali Brukselę i Europarlament

Na zaproszenie europosła Marka Gróbarczyka, w dniach 4-6 lipca, gościła w Brukseli grupa działaczy lokalnych struktur PiS z Pomorza. Wśród niej znaleźli się także stargardzianie -  Zdzisław Wilk, radny miejski i przewodniczący komitetu nr 3, Anna Rzepecka, członek zarządu komitetu 3 oraz młodzież ze stargardzkiego Forum Młodych: Piotr Zelent, Krzysztof Sypniewski i Karolina Rzepecka. Wśród uczestników spotkania znalazła się również na specjalne zaproszenie Jadwiga Gosiewska, matka premiera śp. Przemysława Gosiewskiego.Pobyt w Brukseli rozpoczął się od zapoznania z historią Belgii, którą to w dużej mierze, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie niepodległości, tworzyli Polacy. To właśnie po upadku Powstania Listopadowego trzon armii belgijskiej zasilili polscy oficerowie, którzy zmuszeni byli wyemigrować z kraju.

Głównym punktem wizyty były odwiedziny w  Parlamencie Europejskim. - Asystenci europosła zapoznali nas z historią, strukturą i organizacją jego pracy – opisuje Anna Rzepecka. - Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i tu mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego. Raz w miesiącu odbywa się sesja w Strasburgu.

- Nie ma co ukrywać, że to wszystko spowodowane jest aspiracjami Francji, aby w swoich granicach posiadać instytucje unijne – przyznaje Zdzisław Wilk. -  Te przenosiny, to swoiste kuriozum, które kosztuje unijnego podatnika 250 mln euro rocznie. Co miesiąc 40 tirów z dokumentami przemierza tysiące kilometrów, by w Strasburgu odbyła się sesja Europarlamentu. Przemieszczają się również europosłowie i ich asystenci.Niestety, aktualna sytuacja w kraju związana z wyborami prezydenckimi w Elblągu uniemożliwiła nam spotkanie z europosłem naszego okręgu Markiem Gróbarczykiem, jednak pełni wrażeń wracaliśmy do kraju, żywo dyskutując na aktualne tematy oraz wymieniając nowe doświadczenia i kontakty.

    md - 11.07.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©