ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8477

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Alternatywa dla Stargardu - PiS daje propozycje, PO je odrzuca

Nowe stanowiska pracy w gminie Stargard, województwie i Polsce ? Niestety nie. Stargardzki PiS wyjaśnia dlaczego o nowe miejsca pracy będzie trudno.


Podczas ostatniego czytania w Sejmie została odrzucony projekt Ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Twórcami tej ustawy byli eksperci Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten według PiS miałby znaczący wpływ na poprawę zatrudnienia bezrobotnych, absolwentów szkół, oraz wszystkich innych osób zdolnych do pracy. Ustawa miała na celu pomóc lokalnym pracodawcom poprzez szereg ułatwień i odliczeń podatkowych. Jeden z pomysłów jakie chciał wprowadzić PiS to odliczenie przez pracodawcę lokalnego kwoty kosztów zawiązanych z zatrudnieniem dwóch nowych pracowników od rocznej kwoty podatku dochodowego. Innym zamiarem było zmniejszenie kosztów związanych składkami na ubezpieczenie społeczne i emerytalne. Projekt ten zakładał, że w momencie, gdy pracodawca utworzy dwa nowe miejsca pracy to koszt odprowadzania składek do ZUS będzie zmniejszony o połowę.

- Ten projekt miał stworzyć 1 200 000 nowych miejsc pracy w ciągu nadchodzących 10 lat w tak zwanej „Polsce Powiatowej”, czyli w gminach i powiatach – powiedział Poseł Michał Jach podczas konferencji prasowej w biurze poselskim PiS w Stargardzie. – Najgorsze jest bezrobocie na wsiach. Duża ilość całych wsi nie ma perspektyw na poprawę swej sytuacji z zatrudnieniem. Program ten miał wsparcie SLD i Ruchu Palikota jednak partie koalicyjne PO-PSL odrzuciły go już w pierwszym czytaniu. – dodaje Poseł Michał Jach.

 - W moim przekonaniu sytuacja na rynku pracy i rynku gospodarczym jest bardzo istotna. Aktualnie jesteśmy po sprawozdaniach w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym. Jednoznacznie wynika z nich, że w Stargardzie Szczecińskim bezrobocie kształtowało się w zeszłym roku na poziomie 8% – przyznał Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Masłowski.– W innych gminach to bezrobocie sięga 14%, a są nawet takie gminy, gdzie bezrobocie sięga nawet 24%. Trzeba pamiętać o tym, że rynek sam z siebie nie wygeneruje nowych miejsc pracy. Do tego jest potrzebna odpowiednia polityka.

Dzięki utworzeniu dwóch parków przemysłowych na terenie Stargardu i wykorzystaniu w właściwy sposób strefy kolejowej po byłych zakładach kolejowych ZNTK oraz Luxpolu nasza gmina ma jeden z rekordowo niskich wskaźników bezrobocia w Polsce. Jednak jak poinformował przewodniczący Wiesław Masłowski – bez braku dobrej polityki nawet najlepsze gminy mogą odczuć to na sobie, w tym również nasza gmina. - Mimo tego, że nasza gmina nie sąsiaduje bezpośrednio z gminami oraz powiatami, które notują największe bezrobocie w województwie to Stargard może odczuć skutki złej polityki rządu. Już wkrótce na naszym rynku pojawią się tegoroczni absolwenci szkół, którzy na pewno zarejestrują się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Bez właściwego projektu i pomysłu na ich karierę pracowniczą, grozi im los bycia bezrobotnym, wspieranym finansowo przez swoją rodzinę, lub uczącym się dalej i bycie dalej na "garnuszku" rodziców.

Radny Zdzisław Wilk poruszył natomiast kwestię zwrotu przez Miasto pobranej w nadmiernej wysokości części dotacji celowej, przyznanej na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów udzielonej w latach 2010-2012. Chodzi o kwotę ponad 410 tysięcy złotych wraz z odsetkami i kosztami administracyjnymi. – Pomimo wielu działań zarówno Miasta z pismami odwoławczymi włącznie, interwencji i zapytań radnych PiS trzeba te pieniądze oddać – przyznaje z ubolewaniem Zdzisław Wilk. – To bardzo krzywdząca, wręcz powiedziałbym niezrozumiała dla mnie decyzja, z którą nie mogę się dalej pogodzić. Te pieniądze można by było wydać na inne cele, przede wszystkim na pilne potrzeby i problemy z którymi borykają się mieszkańcy Stargardu. 

    Oprac. md, za www.dzisiaj stargard.pl, fot. M. Kopczyński - 11.06.2013
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©