ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8278

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Wielki marsz w obronie niezależnych mediów w centrum Stargardu

Około tysiąca osób protestowało w centrum Stargardu przeciwko dyskryminacji mediów prawicowych. Marsz zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej w Stargardzie oraz Koło Przyjaciół Radia Maryja w obronie TV Trwam,  wolności słowa i rzetelnego przekazu informacji poprzedziła uroczysta msza za Ojczyznę w kościele pw. św. Ducha.

- Gromadzimy się tu dziś przed ołtarzem Pana z sercami pełnymi miłości i modlitwy w intencji tych wszystkich, którym wciąż brakuj dobrej woli - przyznał na wstępie ks. Jarosław Staszewski, witając setki wiernych, zgromadzonych na uroczystej mszy świętej.

Wypełniony do ostatniego miejsca kościół św. Ducha zgromadził wielu sympatyków, miłośników i obrońców Telewizji Trwam oraz czytelników mediów prawicowych. Pośród zaproszonych gości byli obecni między innymi stargardzki parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach, autor poselskiej interpelacji ws. TV Trwam, członek zarządu powiatu Ireneusz Rogowski, radni miejscy i powiatowi PiS, członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja, Kluby Gazety Polskiej z Poznania, Szczecina, Goleniowa, Gryfina i Barlinka, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, Rodziny Katyńskie oraz wierni stargardzkich parafii. 

- Cieszymy się, że mieszkańcy Stargardu, Szczecina i wielu innych miejscowości tak licznie wpisują się w troskę o to, aby Radio Maryja i Telewizja Trwam mogły swobodnie rozwijać się w naszym kraju – powiedział w trakcie kazania ks. proboszcz parafii św. Ducha w Stargardzie Szczecińskim Robert Śnieg. - W dzisiejszym świecie potrzebujemy jasnego głosu, który będzie kształtował nasze umysły z ambony, ponieważ dziś jesteśmy „katechizowani” przez osoby nie mające najczęściej nic wspólnego z Kościołem, życiem chrześcijańskim i miłością do Ojczyzny.

Proboszcz Robert Śnieg przekonywał wiernych, że walka o prawdę stanowi istotę naszej wiary. - Świat niejednokrotnie pozostaje głuchy na słowo Boga. To jednak nie znaczy, że nie możemy dopominać się o to, co dla nas ważne i istotne. Stanowimy większość więc wołamy, aby tego prawa do wolnych i niezależnych mediów na nie odmawiano!
 


Po zakończonej mszy świętej uformował się pochód, który przemaszerował ulicą Czarnieckiego w stronę pomnika Jana Pawła II. Tłum skandował głośno hasła „ Wolne media, w wolnym kraju”, „Nie oddamy wam TV Trwam”. Podobne slogany znalazły się również na flagach i transparentach.

Pod pomnikiem Jana Pawła II odczytano dwa apele. Pierwszy w stronę obrony wolnych i niezależnych mediów – drugi w kwestii stojącej w pobliżu papieskiego pomnika sowieckiej Kolumny Zwycięstwa. - Mamy bardzo niezdrową sytuację, w której to jedna opcja polityczna praktycznie zdominowała przekaz medialny. Znaleźliśmy się w położeniu, w którym silna mniejszość liberalno-lewicowa zdominowała przekaz medialny i próbuje narzucić większości swoje poglądy, terroryzując ją w wymiarze medialnym – powiedziała w trakcie przemówienia pani Anna Rzepecka. - Wszyscy, którzy traktują poważnie ideę tolerancji, nawet jeśli nie odpowiada im przekaz TV Trwam, powinni upominać się o prawo do jej nadawania o niezależność w mediach, o prawdę i jej poszanowanie.

Natomiast stanowisko Klubu Gazety Polskiej w sprawie stojącej w centrum Stargardu Kolumny Zwycięstwa wygłosił przewodniczący klubu Tadeusz Sowa. - Nie chcemy, by ten pomnik wciąż mącił w umysłach stargardzian, zarówno młodych jak i starszych, dzielił i prowokował. Nie chcemy także tragedii w sensie dosłownym, gdyż od kilku lat mówi się, że pomnik ten znajduje się w fatalnym, opłakanym stanie technicznym – stwierdził Tadeusz Sowa. - W Stargardzie jest specjalne miejsce, gdzie znajdują się mogiły setek żołnierzy oraz jeńców wojennych poległych podczas I i II Wojny światowej. To Cmentarz przy ulicy Reymonta. To miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy z wielu zakątków Europy, żołnierzy różnych wyznań, o czym świadczą postawione im w tym miejscu pomniki. Dlatego też uważamy, że najlepszym rozwiązaniem kwestii związanej z Kolumną Zwycięstwa jest jej przeniesienie z centrum miasta właśnie na cmentarz wojenny. Tak jak zrobiono to wcześniej z fragmentem mauzoleum żołnierzy radzieckich. Chcemy, aby w miejscu po kolumnie postawiono w przyszłości pomniku ku czci „Żołnierzy Wyklętych”.

Przemarsz w obronie wolnych i niezależnych mediów zakończył się modlitwą dziesiątki różańca świętego. Uczestnicy pokojowej manifestacji zaśpiewali również „Barkę”, by w ten sposób podziękować Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II - za ewangeliczny trud włożony w głoszenie prawdy oraz poszanowanie drugiego człowieka.
 

Więcej zdjęć w fotogalerii!

    Damian Maligłówka, fot. Tadeusz Surma - 20.10.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©