ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8420

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Jach: " To festiwal chaosu i niekompetencji"


- Półroczne urzędowanie minister edukacji narodowej to festiwal chaosu, niekompetencji, zaniechań, opóźnień i żenującej beztroski – przyznał na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach. Poseł na spotkaniu z dziennikarzami odniósł się ponadto do ostatnich wydarzeń w Sejmie w sprawie przegłosowania przez koalicję rządową ustawy emerytalnej.


Poseł Michał Jach bezlitośnie wypunktował najsłabsze strony minister Krystyny Szumilas oraz jej resortu. Parlamentarzysta podkreślił, że pełna odpowiedzialność Krystyny Szumilas za obecny, kryzysowy stan edukacji, wynika również z tego, że w poprzedniej kadencji jako sekretarz stanu, była realizatorką szkodliwych pomysłów minister Katarzyny Hall. – Przede wszystkim nie zgadzamy się na brak reakcji na masowe likwidacje szkół, a tym samym sprzyjanie zamknięciu około 2500 placówek w Polsce – przyznał poseł Michał Jach. – Wyrażamy też sprzeciw wobec braku zgody pani minister na przywrócenie kuratorom prawa weta uniemożliwiającego masową likwidację szkół, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Michał Jach podkreślił również znaczenie mocno spóźnionej decyzji minister Szumilas o przesunięciu do 2014 roku odroczenia obowiązku szkolnego sześciolatków. – To przede wszystkim decyzja skutkująca chaosem i niepotrzebnymi reakcjami rodziców oraz samorządów planujących swoje budżety.
        Poseł Prawa i Sprawiedliwości wytknął również minister edukacji brak dialogu z nauczycielskimi związkami zawodowymi, dramatyczne zmniejszenie w szkołach liczby godzin historii, czy też brak koncepcji na rzecz zwiększenia wykorzystania środków na pomoc materialną dla ubogich uczniów. – Mamy nadzieję, że składany przez KP Prawo i Sprawiedliwość wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Krystyny Szumilas znajdzie poparcie większości. Tych argumentów nie da się po prostu podważyć.
W dalszej części spotkania poseł odniósł się krytycznie między innymi do przegłosowanej przez rząd Donalda Tuska ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego oraz zmian w systemie emerytur mundurowych. Odpowiedział również na pytania dziennikarzy odnośnie posłanki ze Stargardu z ramienia Platformy Obywatelskiej Zofii Ławrynowicz. – To moja koleżanka i współczuję jej bardzo, że jest w takiej, a nie innej partii – przyznał na zakończenie poseł Jach. – Niestety, zagłosowała tak, jak nakazywała jej dyscyplina partyjna. Jestem przekonany, że na pewno poniesie tego konsekwencje.

    md, fot. Tadeusz Surma - 15.05.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©