ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8400

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Patriotyzm to powód do dumy

- Każdy chrześcijanin powinien brać udział w życiu politycznym, ale przestrzegając najważniejszych zasad i wartości takich jak moralność i miłość do bliźniego – powiedział w trakcie uroczystej celebry w stargardzkiej kolegiacie ks. kapelan Tomasz Paroń. Msza święta została odprawiona w 291. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w przypadające również w ten sam dzień święto NMP Królowej Polski.

Tradycyjnie już do kolegiaty przybyły setki wiernych oraz licznie zaproszenie goście z posłem na Sejm RP Michałem Jachem, prezydentem Rafałem Zającem, przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Masłowskim. We mszy świętej uczestniczyli ponadto przedstawiciele lokalnych związków kombatanckich, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych stargardzkich szkół, wojska, policji, NSZZ „Solidarność” i kolejarzy. Mszę pod przewodnictwem ks. proboszcza kolegiaty N.M.P. Królowej Świata Henryka Marczaka, celebrowali również proboszczowie innych stargardzkich parafii, w tym proboszcz miejscowej cerkwi prawosławnej oraz kapelan stargardzkiego garnizonu. Ksiądz major Tomasz Paroń w wygłoszonej homilii skupił się na ukazaniu roli polityki w życiu człowieka, przede wszystkim chrześcijanina i jej wpływu na codzienne życie - W polityce trzeba być skutecznym, ale prawem każdego polityka jest zachowanie moralności, odpowiedzialności za swoje czyny, dociekanie prawdy i miłość do bliźniego – przekonywał major - kapelan stargardzkiego garnizonu, który swoją wizję polityki motywował i budował przykładami z literatury i pisma świętego.

Ksiądz Tomasz Paroń określił również rolę Kościoła w życiu politycznym jako strażnika praw i prawd moralnych, a nie zaś jako jej aktywnego uczestnika. - Kościół nie powinien nikogo faworyzować, a miejscem polityki nie są ołtarze – podkreślał kapelan.

Po zakończonej mszy świętej delegacje reprezentowane przez członków lokalnego samorządu, posła Michała Jacha oraz związkowców złożyły symboliczne wiązanki kwiatów, dziękując jednocześnie kapłanom oraz pozostałym uczestnikom uroczystości. - Serdeczne Bóg zapłać za wygłoszone Słowo Boże oraz piękną lekcję patriotyzmu – przyznał na zakończenie Wiesław Masłowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Stargardzie, który w krótkim przemówieniu przybliżył również wszystkim treść i sens konstytucyjnej preambuły. - Polityka bez moralności to w dzisiejszych czasach oszustwo – dodał z kolei poseł na Sejm Michał Jach, który dziękował za mszę świętą w imieniu Prawa i Sprawiedliwości. - I nie ważne to, czy w Sejmie, czy też w małym samorządzie gminnym. Wszyscy powinniśmy postępować zgodnie z zasadami prawa i służyć prawdzie i drugiemu człowiekowi.Na koniec zgromadzeni w kościele wierni przy wsparciu stargardzkiego chóru Echo Arioso i akompaniamencie orkiestry kolejowej odśpiewali wspólnie „Boże coś Polskę”.Dalsze uroczystości z udziałem wojska, lokalnych samorządowców i mieszkańców Stargardu przeniosły się już na Rynek Staromiejski. Tam w trakcie przemówienia poseł Michał Jach przyznał, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było przełomowym wydarzeniem nie tylko dla kraju, ale i całego ówczesnego świata. - To dla nas ogromny powód do dumy – przekonywał parlamentarzysta i podkreślił jak ważny w dzisiejszych czasach jest patriotyzm. - W chwili gdy ze szkół znikają lekcje historii jest on szczególnie ważny, tym bardziej że patriotyzm nas łączy. Sprawia również, że jesteśmy jedną, wielką rodziną, gotową do poświęceń i pracy nie tylko dla siebie, ale nas wszystkich.

    md, fot. Tadeusz Surma - 09.05.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©