ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8727

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Zapisy na bezpłatne porady prawne
Michał Jach o porcie w Świnoujściu

Poseł Michał Jach wziął udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Świnoujścia poświęconej w głównej mierze sytuacji w Morskiej Stoczni Remontowej. Sesja została zwołana po ujawnieniu, że szczecińska stocznia Gryfia, która wygrała przetarg na modernizację promu typu Karsibór musi zaciągnąć kredyt na remont, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie sfinansować modernizacji. Poręczeniem kredytu miał być majątek MSR w Świnoujściu.Oprócz stargardzkiego parlamentarzysty w sesji udział wzięli inni posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Joachim Brudziński, Leszek Dobrzyński i europoseł Marek Gróbarczyk. Podczas spotkania z radnymi, prezes MSR w Świnoujściu Jacek Szafrański zapewnił, że stocznia jest w dobrej kondycji finansowej, a w najbliższym czasie planowany jest jej dalszy rozwój. - Aby tak się jednak stało trzeba nam nowych terenów inwestycyjnych - przekonywał prezes Szafrański i zwrócił się do miejskich samorządowców o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. - Mamy 25% wzrost sprzedaży, dlatego też dziś nasza stocznia stoi przed wyzwaniem budowy statków większego kalibru – dodał Jacek Szafrański.

Z kolei eurodeputowany Marek Gróbarczyk zaapelował o rozwagę, a jednocześnie o nie zaniechanie działań proinwestycyjnych w stoczni - To jest ostatnia stocznia na tym terenie, którą możemy stracić – mówił europarlamentarzysta Marek Gróbarczyk.

Prezes stoczni odniósł się także do zarzutów piastowania stanowisk w jeszcze dwóch innych stoczniach. W tym szczecińskiej stoczni Gryfia. Zaznaczył, że pierwszy raz spotyka się z taką sytuacją, że z tego powodu przedstawiany jest zarzut. Według niego konsolidacja trzech stoczni ma sens ekonomiczny. Jako przykład przedstawił niemieckie stocznie wschodniego Bałtyku.

Michał Jach, który stoi na czele eksperckiego zespołu ds. gospodarczych województwa zachodniopomorskiego przyznaje, że Świnoujście to bardzo ważne dla naszego regionu miasto, nie tylko ze względu na powstający tu gazoport - Niestety nadal, o co bardzo walczymy, nie zostały podjęte żadne działania, aby doprowadzić do końca budowę tunelu pod rzeką Świną, łączącego wyspy Wolin i Uznam - przyznaje stargardzki poseł. - Parlamentarzyści PiS wciąż czynią ogromne starania i domagają się ujęcia w strategicznych planach rządu modernizacji i pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra. Podobnie jak kolega Marek Gróbarczyk mam także nadzieję, że port w Świnoujściu nie podzieli smutnego losu największych szczecińskich portów, po których śladu praktycznie już nie ma.
Na koniec sesji radni zadecydowali o wysłaniu apelu w sprawie sytuacji w MSR do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

 

    oprac. md - 27.04.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©