ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8490

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Pamiętaliśmy...

Kilkuset wiernych uczestniczyło w uroczystej mszy świętej oraz marszu pamięci w drugą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Obchody upamiętniające odbyły się najpierw w kościele św. Jana. Następnie, tuż po zakończeniu celebry uformował się pochód, który przeszedł ulicą Czarnieckiego w stronę pomnika Ofiar Sybiru i Katynia, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Znicze zapłonęły również pod zasadzonymi w rocznicę katastrofy dębami, upamiętniającymi tragicznie zmarłych prezydentów śp. Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.Nabożeństwo w kościele św. Jana zgromadziło setki wiernych, chcących właśnie w ten sposób oddać hołd i pamięć tragicznie zmarłym dwa lata temu uczestnikom delegacji prezydenckiej, która zmierzała na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. We mszy świętej, sprawowanej również w intencji Ojczyzny, uczestniczyły poczty sztandarowe, kompania honorowa stargardzkiego garnizonu, poseł Michał Jach, przedstawiciele władz samorządowych na czele z wiceprezydentem Rafałem Zającem, członkiem zarządu powiatu Ireneuszem Rogowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Masłowskim. Mszę, wspólnie z innymi duchownymi, celebrował ks. proboszcz parafii św. Józefa Jarosław Staszewski, który w przejmującym kazaniu stanowczo sprzeciwił się fałszowaniu historii i trwaniu przy kłamstwie katyńskim. Kłamstwie, które podtrzymywane jest wciąż po dziś dzień. - Przez kilkadziesiąt lat kłamstwo o Katyniu było polską racją stanu – podkreślił ks. proboszcz Jarosław Staszewski, który w swoim kazaniu uwypuklił sens prawdy, odwagi jej szukania, szacunku dla prawdy i naszej historii, przypominając ostatnie chwile życia Chrystusa, jego cierpienie i zwycięstwo poprzez zmartwychwstanie, by na koniec podsumować wszystko słowami, że prawdy nie da się rozstrzelać, prawda zawsze zwycięży. Po zakończeniu mszy świętej pomodlono się za dusze wszystkich zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej. Odczytano listę 96 nazwisk, po czym złożono wiązanki kwiatów pod tablicą katyńską i tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłą parę prezydencką ś.p. Lecha i Marię Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego.
 

    

 

Zgodnie z zapowiedzią finałowym punktem obchodów 2. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, organizowanej w Stargardzie był marsz pamięci. Kilkuset uczestników z biało - czerwonymi flagami, zapalonymi zniczami, w ciszy, spokoju i zadumie przeszło ulicą Czarnieckiego w stronę kościoła św. Ducha, pod pomnik Ofiar Sybiru i Katynia. Tam biorące udział w marszu delegacje zatrzymały się na dłużej, by odmówić krótką modlitwę, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Znicze zapłonęły także przy dwóch dębach zasadzonych w rocznicę katastrofy, ku pamięci tragicznie zmarłych prezydentów.
 
        
     
- Dziękuję wszystkim za liczne przybycie, za pamięć i za to, że w tym szczególnym dniu mogliśmy być razem i właśnie w ten sposób oddać cześć tym wszystkim, którzy 10 kwietnia 2010 roku oddali swoje życie w drodze do Katynia – powiedział w stronę stargardzian na zakończenie uroczystości poseł Michał Jach. - Już niebawem w tym miejscu powstanie ulica tragicznie zmarłych prezydentów. Niech to miejsce będzie wyrazem naszego uznania, pamięci oraz symbolem walki o prawdę. Oni o tą prawdę, o Polskę walczyli. Byli z niej dumni, do ostatnich chwil swojego życia...
 
Relacja autorstwa Tadeusza Surmy w naszej fotogalerii

 

    md, fot. Tadeusz Surma - 12.04.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©