ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8226

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Historia długo o nich milczała...
W niedzielę 26 lutego w Stargardzie w kościele św. Jana po uroczystej mszy świętej odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę dedykowaną „ Żołnierzom Wyklętym". 

W uroczystości wzięli udział żołnierze Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Stargardzie, przedstawiciele władz centralnych związków kombatanckich, ministerstwa ds. kombatantów, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz poseł na Sejm RP Michał Jach oraz setki wiernych. Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Jarosław Staszewski wraz z kapłanami parafii rzymskokatolickich, prawosławnej i grekokatolickiej. W nabożeństwie uczestniczyło ponadto kilkanaście pocztów sztandarowych, zaś mszę uświetniła kolejowa orkiestra dęta oraz chór "Echo Arioso".                                                    
Podczas kazania ksiądz Jarosław Staszewski mówił między innymi o dużym wkładzie i poświęceniu żołnierzy AK, WiN oraz innych patriotycznych i niepodległościowych organizacji w ostatecznym zwycięstwie nad faszyzmem i komunizmem. Kapłan zwrócił też uwagę na problem pomnika upamiętniającego żołnierzy armii sowieckiej stojącego w centrum miasta. - Mordercom stawia się krzyże, zapala lampki, wybacza, ale nie stawia się im pomników – przyznał podczas kazania proboszcz Staszewski. - Stoją tu ci, którzy cierpieli w sowieckich kazamatach i więzieniach, a dziś w wolnej Polsce, o którą walczyli muszą patrzeć na ten haniebny symbol zniewolenia…im pomnika nikt nie postawił.
Kazanie przerywane było głośnymi brawami. 
- To była bardzo podniosła i patriotyczna msza święta pełna zadumy i wzruszeń – przyznał poseł na Sejm Michał Jach, który w imieniu swoim jak i wszystkich członków oraz sympatyków PiS w Stargardzie złożył pod nową tablicą wiązankę kwiatów -  Cieszę się, że w Stargardzie w ten właśnie sposób uczczono pamięć żołnierzy, o których przez wiele lat milczała historia.
Po zakończeniu nabożeństwa, poświęceniu i złożeniu kwiatów pod nową tablicą, kombatanci wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Stargardzkiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów II LO w Stargardzie.

Zapraszamy do fotogalerii

    md - 28.02.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©