ul. Słowackiego 11, I piętro
73-110 Stargard
tel. 91 834 18 29

Polecamy
Ankieta
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Stargardzie?
Prawo i Sprawiedliwość
PO
Kukiz 15
.Nowoczesna
PSL
SLD
Linki


Ilość odwiedzin (30 dni): 8800

Czytaj aktualności
Czytaj więcej w archiwum
Płużański opowiedział o „Bestiach”
Wypełniona niemal do ostatniego miejsca sala Klubu Garnizonowego, liczne pytania i ożywiona dyskusja towarzyszyły spotkaniu autorskiemu publicysty Gazety Polskiej i historyka Tadeusza Płużańskiego z mieszkańcami Stargardu.

A wszystko za sprawą książki „Bestie”, która to  niedawno dzięki pomocy niezależnych środowisk wydawniczych ukazała się na rynku.
„Bestie” to zapis osobistego śledztwa i kilkunastu lat pracy. To również historyczny, reporterski akt oskarżenia wobec tytułowych bestii – ludzi dożywających wśród nas spokojnej starości jako szanowani obywatele. Książka przybliża sylwetki bezpośrednich oprawców przeciwko działaczom Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzom Armii Krajowej. Poznajemy w niej morderców generała „Nila”, rotmistrza Pileckiego, „Warszyca” i tysięcy innych – często bezimiennych – bohaterów. Rozdziały zbudowane są najczęściej wokół konkretnych, jak to nazwał autor – „bestii”. To oficerowie śledczy UB, sędziowie wydający wyroki śmierci, prokuratorzy. Autor nie przedstawia ich portretów, by ich zrozumieć, czy przeniknąć ich motywy, gdyż to prawo oprawcom nie przysługuje, ale wymierza im historyczną sprawiedliwość, bo sprawiedliwości sądowej, z powodu śmierci winowajców lub opieszałego działania sądów III RP wymierzyć się większości nie udało
Autor na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu opowiadał nie tylko o pracy nad tworzeniem książki, o ludziach z którymi spotykał się w trakcie jej pisania, ale i o trudnościach w promocji tej publikacji. Odpowiadał również na liczne pytania gości.
- Dzisiejsze wizyta pana Tadeusza Płużańskiego to preludium do kolejnych debat z udziałem znanych i cenionych postaci naszego życia publicznego, które będziemy organizować w Stargardzie – przyznał Tadeusz Sowa, dyrektor biura poselskiego Michała Jacha. – Już wkrótce zaprosimy na kolejne, myślę że również ciekawe i interesujące spotkanie.

Więcej zdjęć autorstwa T. Surmy w fotogalerii.
    md - 11.01.2012
Copyright Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie 2017 ©